اولین گام، انتخاب كانديشنر مناسب برای موی شماست. در این مرحله باید بر حسب جنس مو و ويژگي‌هاي مورد انتظار شما از محصول، از میان كاندیشنرهای موجود مناسب‌ترین محصول را انتخاب نمائید.
بعد از اینكه موهایتان را شامپو نمودید، آن را به خوبی آبکشی کرده تا هیچ گونه اثری از شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد.
آب اضافی را به وسيله فشار دادن با دست از مو خارج نمائيد به طوری كه آب از آن چكه نكند زيرا مویی که بیش از حد خیس باشد قدرت كمتری برای جذب كانديشنر دارد.
مقداری كانديشنر در کف دست خود بریزید و دستها را مالش دهید (درست همان کاری که برای شامپو زدن انجام مي‌دهيد) تا به خوبی کف دست شما پخش شود. سپس آن را به صورت یکنواخت روی همه موهای خود پخش نمائید. برای پخش کردن مناسب می توانید از شانه استفاده کنید.
از تماس كانديشنر با پوست سر اجتناب نماييد و فقط ساقه و نوک موها را به كانديشنر آغشته كنيد.
به كانديشنر ۳ تا ۵ دقیقه زمان بدهید که عمل خنثی کردن بار الکتریکی مو را انجام دهد.
سپس موهاي آغشته به كانديشنر را آب‌کشی نمائيد) موهای خیس خود را سایش ندهید). نکته ای که باید در این مرحله دقت کنید آن است که برخلاف آبکشی شامپو که هرچه افراط کنید بهتر است، برای آب‌کشی كانديشنر زیاد افراط نکنید چون همانطور که ذکر شد باید مقدار اندکی از كانديشنر روی سطح موهای شما باقی بماند. نکته ای كه مورد تاكید قرار می گیرد آن است که  تنها مقدار اندکی از حالت دهنده باید روی موهای شما بماند نه مقدار زیاد، زيرا باقي ماندن مقدار زیاد از كانديشنر، باعث کدر و سنگين شدن مو می‌شود. از طرفی آبكشی بیش از حد مو باعث از بین رفتن اثر كانديشنر می‌گردد.